اخذ ویزای مهاجرتی روسیه

مهاجرت به روسیه

کسان زیادی برای ترقی و یا تجربه نوع متفاوتی از زندگی اقدام به مهاجرت می‌کنند، مهاجرت به معنی نقل مکان کردن از یک مکان به مکان دیگر برای همیشه می‌باشد. افرادی که قصد مهاجرت دارند، کشوری با امکانات مناسب و شرایط مساعد برای زندگی را انتخاب می‌کنند، روسیه از مواردی است که می‌تواند نیاز‌ها و توقعات آن ها را برآورده کند.

 اولین قدم برای مهاجرت باید بررسی اهداف و شرایط موجود برای شما باشد، شما برای مهاجرت ابتدا ابید شرایط، بودجه، سطح دانش و دیگر موارد مرتبط را بسنجید تا در ابتدا متوجه شوید شرایط مهاجرت به کشوری مانند روسیه که برخی برای سرمایه گذاری و برخی دیگر برای تحصیل می‌روند را دارید یا خیر؟

..

انواع روش های مهاجرت به روسیه

چشم انداز زندگی در روسیه ممکن است به نظر در ابتدا دلهره آور باشد. اما زندگی در این کشور شگفت انگیز و منحصر به فرد است وامکانات بی شماری دارد و در کنار امکانات متنوع برای شهروندان خود امنیت اجتماعی مناسبی را ایجاد کرده است.

به طور کلی مهاجرت به روسیه دارای چندین راه اصلی است که شامل موارد زیر می باشد:

 • مهاجرت به روسیه از طریق ویزای کاری
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت از طریق ثبت شرکت
 • مهاجرت از طریق تولد
 • مهاجرت به روسیه از طریق خرید ملک

 

نگاه کلی به مهاجرت به روسیه

مهاجرت می تواند شامل مهاجرت به صورت دائم یا مهاجرت موقت باشد، مهاجرت موقت برای افراد تا مدت خاصی اعتبار دارد و نیاز است اگر به دریافت مهاجرت از طریق موقت اقدام کرده است بعد از گذشت مدت کوتاهی، قبل از اینکه مدت مهاجرت در این کشور به اتمام برسد فرد بتواند به فکر دریافت اقامت دائم در این کشور باشد و از این طریق کارهای قانونی را انجام دهد.

 

 

مهاجرت  به روسیه از طریق سرمایه گذاری

تجار می توانند برای ورود به کشور روسیه از طریق ویزای سرمایه گذاری روسیه اقدام کنند که می تواند برای یک دوره تا 1 ساله معتبر باشد. ویزای سرمایه گذاری می تواند تک ورودی، دو ورودی و یا چند بار ورودی باشد. ویزای تک ورودی و دو ورودی برای 1 یا 3 ماه معتبر می باشد. ویزای چندگانه 3، 6 یا 12 ماه معتبر است.

برای به دست آوردن ویزا سرمایه گذاری روسیه توسط وزارت امور خارجه روسیه، از نمایندگان منطقه و یا دفاتر محلی خاص یا از وزارت امور داخلی بایستی درخواست گردد. ویزای تجاری می تواند برای مقاصد غیر تجاری نیز استفاده شود.

لطفا توجه داشته باشید که وزارت امور خارجه روسیه درخواست های ویزای تجاری را بعد از 45 روز از تاریخ اول درخواست را پردازش کند.

برای خارجی هایی که برای اهداف سرمایه گذاری وارد روسیه می شوند، (به عنوان مثال نمایندگان دولت های خارجی، اعضای هیئت رسمی، بازدید کنندگان فرهنگی یا تبادل ورزشی و غیره) نیز این نوع ویزا صادر می شود. برخی از گردشگرانی که قصد اقامت برای بیش از 30 روز در روسیه را دارند نیز در برخی موارد از این نوع ویزا استفاده می کنند.

این ویزا برای تا 12 ماه پس از اخذ آن معتبر می باشد. با این حال، مراجعه کنندگان حداکثر تا 90 روز در یک دوره 180 روزه می توانند ویزای خود را تمدید کنند.

مورد نیاز است0 HIV  گواهی عدم ابتلا به برای ماندن بیش از 3 ماه در این کشور.

 

مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج

یکی از موارد مهم دیگری که در مورد مهاجرت به روسیه از راه ازدواج مورد توجه می‌باشد این است که این ویزا به نوعی روش جدیدی برای مهاجرت به روسیه تلقی می‌شود. .

اگر با یک شهروند روس ازدواج کنید، می‌توانید اقامت بگیرید. در صورت اقدام و تسلیم مدارک، بعد از حدود ۹ ماه اقامت موقت (RVP) می‌دهند که ۳ سال اعتبار دارد و به شکل یک مهر داخل پاسپورت است. بعد از یکسال از اخذ اقامت موقت درخواست اقامت دائم می‌دهید و بین ۳ تا ۶ ماه اقامت دائم می‌گیرید. بعد از یکسال از اخذ اقامت دائم، درخواست تابعیت می‌دهید و در صورت دارا بودن شرایط، تابعیت و پاسپورت روسی می‌گیرید. کل این پروسه، از زمان ازدواج تا اخذ تابعیت روسیه، در کمترین حالت ۴ سال زمان می‌برد. داشتن فرزند، پروسه را تسهیل می‌کند. داشتن ملک، چه به نام همسر چه به نام خود، در گرفتن “پراپیسکا” (آدرس رسمی) تاثیر مثبت دارد. هر سال باید حداقل ۶ ماه را در روسیه بمانید..

مهاجرت  به روسیه از طریق ثبت شرکت

با ثبت یک شرکت می‌توانید. برای ویزای مهاجرتی اقدام کنید. یک شرکت مسئولیت محدود حتی با یک نفر هم قابل ثبت است. یک ایرانی می‌تواند مالک ۱۰۰ درصدی شرکت خودش باشد و نیازی به شریک روس ندارد. اما، تا قبل از اخذ جواز کار، نمی‌تواند مدیر عامل باشد و حق امضا ندارد. بنابراین، به طور موقت (برای حدود ۳ ماه) یک مدیر عامل روس استخدامی (بدون سهام در شرکت) معرفی می‌شود تا مقدمات اخذ جواز کار را فراهم کند. بعد از صدور جواز کار، مدیر عامل روس عزل و مدیر عامل ایرانی (که جواز کار گرفته) منصوب می‌شود. اقامت روسیه از طریق ثبت شرکت در مقاله‌ای جداگانه توضیح داده می شود..

مهاجرت  به روسیه از طریق تولد

اخذ اقامت روسیه از طریق تولد ازجمله مواردی است که با توجه به قوانین مربوط به اداره مهاجرت پروسه متفاوتی دارد. اخذ اقامت روسیه از طریق تولد فرزند یکی از دغدغه های والدین در خصوص اخذ تابعیت این کشور برای خود و فرزندان می باشد که در ابتدای امر می بایست به این موضوع پرداخته شود که آیا با تولد در کشور روسیه می شود اقامت این کشور را اخذ نمود یا خیر. اخذ اقامت روسیه از طریق تولد از شرایطی مختص به خود برخوردار می باشد. در حقیقت، اقامت از طریق تولد در روسیه جزو شرایط اقامت موقت و دائمی در روسیه محسوب می گردد که در صورت تامین این شرط، فرد می تواند اقامت روسیه را درخواست و دریافت نماید. در باب اخذ اقامت روسیه از طریق تولد 2 نکته اساسی در رابطه با صلاحیت کودک نیز وجود دارد. تابعیت والدین و محل تولد فرزند از جمله عوامل تعیین کننده در باب اخذ اقامت و تابعیت روسیه می باشد. فرزند نیز می تواند اقامت کشور روسیه را تولد اخذ نماید، در صورتی که یکی از شرایط زیر را نیز دارا باشد:

 • والدین یا یکی از والدین جزو شهروندان روسیه باشد (در این مورد مکان تولد نامربوط است).
 • یکی از والدین تابعیت کشور روسیه را دارد، در صورتی که یکی دیگر، فردی بدون تابعیت باشد و یا مکان تولد وی نامعلوم است یا که وی به عنوان یک شخص گم شده یا مفقود شناخته شود (مکان تولد کودک نامربوط است).
 • یکی از والدین تبعه کشور روسیه باشد، در صورتی یکی دیگر، فردی با ملیت خارجی است و کودک آن ها در کشور روسیه به دنیا آمده باشد.
 • یکی از والدین شهروند روسی باشد، درحالیکه دیگری ملیت خارجی داشته باشد و کودک خارج از روسیه متولد شده باشد و برای او تابعیت یک کشور خارجی اعطا نشده باشد.
 • هر دوی والدین یا یکی از والدین کودک از ملیت های خارجی باشد و در روسیه زندگی کند و کودک متولد خود روسیه باشد و کشوری که والدین کودک جزو شهروندان آن می باشد به کودک تابعیت اعطا نکند.
 • کودک در روسیه متولد شود و والدین وی هر 2 نامعلوم باشد و در عرض 6 ماه از کشف کودک اقدامی نکنند.

     مهاجرت به روسیه از طریق خرید ملک

از راه‌های مهاجرت به روسیه می توان به مهاجرت از راه خرید ملک اشاره کرد. به عبارتی در این مورد گفته می‌شود که افرادی که تفکری خیلی خلاق دارند و با این تفکر خود و سرمایه مناسبی که دارند ترجیح می دهند که مهاجرت به این کشور را انتخاب کنند، می‌توانند برای مهاجرت از روشی که به خرید ملک مربوط می شود اقدام کنند و به این طریق از منابع وسیعی که در این کشور وجود دارد استفاده کنند و به خرید ملک با هزینه مناسبی اقدام کرده و رشد اقتصادی خود را در این کشور شاهد باشند.

در کشور روسیه مناطق زیادی وجود دارد که می توان در آن به راحتی سرمایه گذاری کرده و خرید ملک را در مناطق مهمی که به عنوان نقاط با اهمیت شناخته می شوند در نظر گرفت. خرید ملک در این کشور هم می‌تواند به عنوان یک مکان برای محل زندگی باشد، هم خرید ملکی که به صورت اداری است یا اینکه به طور تجاری می‌توانند اقدام کنند. همچنین این نوع خرید ملک می تواند به صورت مرکزی صنعتی که در آن کاری را فرد انجام دهد صورت گیرد.

 

مهاجرت به روسیه از طریق ویزای کاری

در روسیه برای افرادی که دارای مهارت‌های خاص و حرفه‌ای و دارای سوابق کاری معتبر هستند  شرایط کارکردن فراهم می‌باشد. شخص متقاضی در این روش ویزای کار در روسیه را دریافت کرده و می‌تواند به این کشور وارد شود. نکته مهم برای این افراد تسلط داشتن به زبان روسی است. روسیه دارای شرایط اقتصادی مناسبی است و کار کردن در این کشور با دریافت حقوق و مزایای مساوی در میان کارکنان، صرف نظر از ویژگی‌های قومی، مذهبی و ملیتی همراه است. افرادی که اقامت روسیه از طریق کار را کسب می‌کنند قادرند سالهای سال بدون نیاز به خروج از کشور، همراه با همسر و فرزندان خود در روسیه سکونت کنند. ویزای کار روسیه به صورت مولتی می‌باشد یعنی به دفعات قابل استفاده خواهد بود و فرد می‌تواند بین کشور خودش با روسیه در رفت و آمد باشد. دو نوع ویزای کار به صورت ۱ ساله و ۳ ساله در روسیه وجود دارد.

انواع ویزای کار روسیه

به وسیله ویزای نیروی کار معمولی نیز می‌توان ویزا و اقامت روسیه موقت ۱ ساله دریافت کرد. اما این نوع ویزا، فقط ویزاست و به تابعیت منجر نمی‌شود. همچنین به وسیلۀ جواز کار نیروی متخصص، ویزای سه ساله گرفت و اقامت موقت به مدت سه سال داشت. این ویزا به نوعی است که می‌توان در رفت و آمد بود. به وسیله این ویزا، خانواده فرد به عنوان همراه می‌توانند اقامت روسیه دریافت کنند. ویزای جواز کار نیروی متخصص پس از ۳ تا ۶ ماه می‌تواند اقامت موقت روسیه را تبدیل به اقامت روسیه به صورت دائم کند.

هزینه زندگی در روسیه در مقایسه  با ایران

روسیه غالبا به عنوان گران ترین کشور اروپایی برای زندگی شناخته می شود و با توجه به نظر بسیاری از تحلیلگران قرار است در چند سال آینده گرانترین شهر نیز حتی شناخته شود. در سال 2012 هزینه زندگی در مسکو به عنوان 4 شهر گران قیمت جهان برای سومین سال پیاپی نامگذاری شد. سن پترزبورگ در رتبه بندی به عنوان 28 شهر گران جهان نام گرفت.

اما با این وجود مهاجران میتوانند یک زندگی مقرون به صرفه داشته باشند از برخی تجملات چشم پوشی کنند و یک زندگی استاندارد را برگزینند. در حالی که هزینه مسکن در این کشور بسیار گران است، موارد دیگر مانند مواد غذایی، حمل و نقل عمومی و بنزین را می توان با هزینه کاملا منطقی به دست آورد

هزینه اجاره مسکن در کشور روسیه در حال حاضر تنها ۳ درصد از ایران بیشتر است
هزینه هایی که برای صرف غذا در نظر گرفته می شود برابر با ایران اعلام شده است (حدودی)
هزینه حمل و نقل در کشور روسیه به نسبت ایران ۱۱ درصد بیشتر است و البته وسایل حمل و نقل عمومی شهری می تواند با هزینه کمتری همراه باشد..

آیا مهاجرت به روسیه بدون ویزا  امکانپذیر است ؟

اشخاصی که تصمیم دارند بدون دریافت ویزای کشور روسیه مهاجرت کنند. در حال حاضر طبق قانون این امکان برای این افراد ممکن شده است. البته این امکان برای چندین کشور که روسیه در این مورد قانون ویژه را تصویب کرده است و به تبعه‌های این کشور اجازه ورود را به روسیه بدون ویزا  صادر کرده است  و ایران نیز جزء این کشورها قرار دارد. افرادی که قصد دارند راهی ساده‌تر را برای مهاجرت به روسیه در نظر بگیرند می توانند از طریق بدون ویزا این کار را انجام دهند اما لازم است گفته شود مهاجرت به روسیه بدون ویزا برای نقاطی از این کشور فقط صادر شده است و این افراد تنها می توانند در این نقاط زندگی کنند و برای مهاجرت به مناطقی از این کشور همچنان گرفتن ویزا الزامی می باشد.

 

 

مدارک لازم مهاجرت به روسیه

مدارک عمومی اخذ ویزای روسیه که  برای مهاجرت به این کشور باید تهیه شود از قرار زیر است:

 1. پاسپورت با اعتبار ۶ ماهه
 2. دو برگ از پاسپورت باید سفید باشد
 3. تصویر ۳ در ۴ با زمینه سفید
 4. ارائه مدارک شناسایی مانند کارت ملی و شناسنامه به همراه ترجمه رسمی

مدارک تکمیلی برای ویزای کار:

 1.  فرم ارائه شده از سوی کارفرما با مهر و امضا
 2. اید در فرم مشخص شده باشید که سمت شما چیست و به چه دلیلی کشور روسیه را انتخاب کرده اید
 3. مدرک و سوابق کاری و کارت بازرگانی ( در صورت وجود) نیاز است

 

جهت کسب اطلاعات گوناگون در رابطه قوانین جدید مهاجرت و شرایط اخذ اقامت و مهاجرت به روسیه می توانید اطلاعات گوناگون وب سایت ما را مطالعه نمایید و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط و نحوه مهاجرت از روش های دیگر مثل مهاجرت تحصیلی و اقامت بعد از تحصیل می توانید با مشاورین موسسه روس پلاس تماس حاصل فرمایید و از مشاوران ما در این زمینه کمک بگیرید.

 

 

, , , , , , , , , ,

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟